
Senioralni Poznań
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 19, wrzesień 2012 19:57
Centrum Inicjatyw Senioralnych wraz z Partnerami, pięcioma poznańskimi uniwersytetami zaprasza do udziału w drugiej już edycji wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym, skierowanego do mieszkańców Poznania o nazwie „Senioralni. Poznań”
„Tworząc analogię do studenckich Juwenaliów chcemy zwrócić uwagę na fakt, że seniorzy, ze względu na swoją liczebność są drugą siłą w mieście i choćby dlatego ich obecność i potrzeby warte są zauważenia. Jest dla nas również oczywiste, że dojrzali mieszkańcy Poznania mają takie samo prawo do nauki, rozwoju i zabawy, jak młodzi. Oferta dla nich powinna być różnorodna i na wysokim poziomie”. (Monika Szelągiewicz, dyrektor)
Głównym założeniem „Senioralnych” jest zorganizowanie czasu i przestrzeni dla seniorów, pobudzenie ich do działania poprzez edukację, a także manifestacja ich potencjału i zasobów. Projekt zakłada kilka podstawowych działań.
Uroczysta inauguracja „Senioralnych” - 29 września, godz. 12.00 – wigilia Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
PROGRAM
„Senioralni” to swoiste święto osób starszych zorganizowane z udziałem Władz Miejskich, w przestrzeni publicznej ścisłego centrum miasta. Wydarzenie rozpocznie się przekazaniem seniorom kluczy do miasta przez Prezydenta Miasta na schodach ratusza.
Tam również odbędzie się uroczysta inauguracja „Senioralnych” z udziałem zaproszonych gości. Dwanaście organizacji, firm i instytucji, które uzyskały wyróżnienie „Miejsca Przyjaznego Seniorom” otrzyma w tym czasie certyfikaty. Będą to: Szkoła Językowa Active Study, Akademia Podróży Wojażer, Akademia 50+, Akademia 50+ Profutura, Biuro Podróży Fun Club, Cafe Misja Centrum Kultury Fara, Cafe Pod Papugami, Filmowy Klub Seniora w Kinie Rialto, Restauracja Pastela, Szkoła Pływania Fregata Swimming, kawiarnie U mnie czy u Ciebie oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej.
Podczas inauguracji dystrybuowane będą także szczegółowe programy wydarzeń na cały październik. Programy będą też dostępne od 24 września w siedzibie Centrum IS, w siedzibach Miejsc Przyjaznych Seniorom oraz w zaprzyjaźnionych organizacjach. Następnie pochód manifestujących swą aktywność seniorów przejdzie ulicami Poznania do Teatru Muzycznego, w którym zorganizowany zostanie widowisko „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” oparte na najpiękniejszych polskich piosenkach z tamtych lat przeplatanych zabawnymi monologami. Po bezpłatne wejściówki zapraszamy od 25 września do Centrum IS.
„Bardzo serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszego marszu. Pokażmy, jak otwarci, żądni wiedzy i radośni potrafią być poznańscy seniorzy. Zachęcamy do przyjścia z dziećmi, wnukami, do chwycenia kijków w ręce, do szerokiego uśmiechu i pozytywnych myśli, do pokazania aktywności, dobrego humoru. Obalmy stereotypy wskazujące na to, że tylko młodzi mają tu coś do powiedzenia. Im więcej nas, tym lepiej!” (Maria Sitarska)
Miesięczny cykl wykładów otwartych, warsztatów rozwojowych i zajęć dla seniorów.
Szczególny nacisk podczas imprezy położony jest na edukację osób dojrzałych. Przy współpracy z uniwersytetami trzeciego wieku oraz poznańskimi uczelniami wyższymi, zorganizowane zostaną bezpłatne wykłady otwarte, prowadzone przez kadrę akademicką w największych poznańskich ośrodkach naukowych. Będą to wykłady z różnych dziedzin nauki – do współpracy zaproszone zostały zarówno wydziały nauk ścisłych, jak i społecznych, a także uczelnie artystyczne. W programie wykładów m. in. jak rozmawiać z nastolatkami, edycja zdjęć, poszukiwanie przyczyn upadku polskich biur podroży, pokazanie różnic między bankami i parabankami i wiele innych tematów związanych z muzyką, podróżami i aktywnością społeczną.
Spotkania mają na celu łamanie stereotypu seniora skupionego wyłącznie na własnych chorobach i deficytach, podkreślając jednocześnie, że wraz z wiekiem nie zanika ciekawość świata, a i w późniejszym wieku można nauczyć się czegoś nowego. Wykłady odbywać się będą w salach wykładowych i dydaktycznych uczelni zaangażowanych w projekt. Dodatkowo, w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych, wzorem ubiegłego roku, zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty, głównie psychologiczne i rozwojowe, prowadzone w mniejszych grupach – do 12 osób. Warsztaty odbywać się będą we wtorki i czwartki. Zapisy na warsztaty rozpoczną się 24 września pod numerem telefonu 61 847 21 11.
W programie warsztatów poruszone zostaną zagadnienia takie jak: sposoby rozwijania inteligencji seksualnej po 50., emerytura bez tajemnic, profilaktyka bezsenności, trening pamięci, zasady racjonalnego odżywiania, miłość, kryzysy i konflikty w jesieni życia.
Drzwi otwarte w poznańskich organizacjach, klubach oraz instytucjach działających na rzecz osób starszych.
„W ramach projektu zaprosiliśmy kluby seniora, organizacje pozarządowe, firmy oraz instytucje takie jak domy pomocy społecznej i inne, aby w październiku zorganizowały w swoich placówkach drzwi otwarte i dały osobom starszym możliwość bezpośredniego zapoznania się ze swoją ofertą. Organizacje i instytucje przygotują z tej okazji własny program wydarzeń” (Magdalena Krysińska-Sowa).
Swój poniedziałkowy cykl seansów dla seniorów zainauguruje w październiku poznańskie Kino Malta, miejsca przyjazne seniorom zapraszać będą poznaniaków do korzystania ze swojej oferty – dodatkowo poszerzonej z okazji Senioralnych. Organizowane będą pokazowe lekcje języka angielskiego, kursów komputerowych, tańca towarzyskiego, gimnastyki w wodzie, koncerty, wystawy, zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne i konsultacje lekarskie. Specjalny spektakl „Pamięć wody” w reż. Łukasza Wiśniewskiego w promocyjnej cenie przygotuje Teatr Nowy w Poznaniu. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych, a w wersji papierowej od 24 września w siedzibie Centrum na Mickiewicza 9a.
Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału we wspólnym świętowaniu!