duathlon.jpg

Sprawozdanie ze spotkania mieszkańców Ławicy w sprawie odszkodowań za hałas

26 marca br. odbyło się spotkanie Przedstawicieli Lotniska zaproszonych przez Radę Osiedla, z Mieszkańcami Ławicy.

Andrzej Białas powitał zebranych i następnie przedstawił plan spotkania:

    1. Zaprezentowanie przez Przedstawicieli Portu Lotniczego Poznań - Ławica, oferty Lotniska w zakresie poprawy klimatu akustycznego w domach i mieszkaniach zlokalizowanych na terenie obszaru ograniczonego użytkowania. 
    2. Pytania Mieszkańców związane z uzyskiwaniem odszkodowania.

Na zaproszenie Rady przybyli: 
    Grzegorz Bykowski - członek Zarządu Portu Lotniczego Poznań - Ławica,
    Bartosz Grochal - oddelegowany ds kontaktów z Mieszkańcami w sprawie odszkodowań
    oraz radca prawny - pan Jakub  Ścibisz.

Ad 1. Lotnisko informuje

Rozbudowa lotniska, stosunki własnościowe

W marcu 2009 właściciele Lotniska zdecydowali o rozbudowie lotniska i co za tym idzie podjęto działania prowadzące do określenia obszaru ograniczonego użytkowania. Port Lotniczy Poznań- Ławica jest Spółką z o.o. którego udziałowcami są: Porty Lotnicze - 42 %, Miasto Poznań - 34 %, Województwo Wielkopolskie - 24 %.

Strefa OOU, zasady wyznaczenia, terminy roszczeń, rodzaje stref, inklinacje, obiekty, przepisy

OOU został przyjęty 28 lutego 20012 roku i od tej daty przez dwa lata zamieszkujący obszar maja prawo domagać się odszkodowań związanych z przekroczeniem poziomu hałasu w ich domach lub mieszkaniach. Dopuszczalny poziom dźwięku wewnątrz pomieszczeń (mowa o budownictwie mieszkalnym w pierwszej strefie) to 45 dB w nocy i 55 dB w dzień, mierzone w okresie największego natężenia co do pory doby oraz pory roku. Druga strefa związana jest z obiektami specjalnymi (domy opieki, szpitale, szkoły…) i związana jest z innymi dodatkowymi, wymaganiami.

Indywidualne podejście

W całym zakresie działań związanych z realizacją roszczeń zakłada się indywidualne podejście polegające na niezależnym ustalaniu zakresu odszkodowań, osobno z każdym właścicielem nieruchomości

Procedura koncyliacyjna, zasada, zakres, zalety, inne możliwości

Procedura koncyliacyjna została zaproponowana przez Port Lotniczy Poznań - Ławica po przeanalizowaniu sposobu rozwiązywania podobnego problemy przez inne lotniska (m.in. Okęcie, Berlin), jako najszybsza i zgodnie z doświadczeniami innych, obustronnie zadowalająca metoda zaspokajania roszczeń. Polega ona na zmodernizowaniu budynków, mieszkań na koszt lotniska tak, aby zapewnić wymagane wytłumienie hałasu wewnątrz pomieszczeń. Niezależnie od tej metody, każdy ma prawo wystąpić do sądu (o ile nie skorzysta z koncyliacji) z określeniem swoich roszczeń. Inne metody dopuszczone przez prawo ochrony środowiska w zakresie odszkodowań to: wykup nieruchomości (w Polsce sądy w praktyce nie uznają), rekompensatę za utratę wartości wyliczoną przez biegłych. Komunikat prasowy Lotniska

Metoda sądowa

Występujący do sądu określa swoje roszczenia w stosunku do lotniska określając, jaką poniósł szkodę, wykazując związek przyczynowo-skutkowy zaistniałej szkody oraz wyliczając wartość szkody, Konieczne jest wpłacenie kwoty równej 5% wartości roszczenia. Wpłata przepada w przypadku przegrania procesu.

Utrata wartości

Trudna do wyliczenia, w praktyce wyliczona przez biegłych znacząco różni się od założeń i oczekiwań właściciela nieruchomości.

Tryb postępowania w metodzie koncyliacyjnej: Porozumienie - Ekspertyza - Projekt - Zatwierdzenie - Ugoda - Modernizacja - Zrzeczenie - Dobrowolność

    1. Zainteresowany odszkodowaniem składa dokumenty zgodnie z wyszczególnieniem w artykule opisującym procedurę koncyliacyjną. 
    2. W ciągu około trzech miesięcy przedstawiciel Lotniska umówi się na spotkanie w dogodnym terminie dla wnioskującego. Podczas spotkania obydwie strony nakreślą ogólny plan działania a w tym, w pierwszej kolejności, termin wykonania ekspertyzy.
    3. Przeprowadzona ekspertyza (wykonuje niezależny certyfikowany instytut) pozwoli określić poziom hałasu, sposób poprawy klimatu akustycznego oraz zakres rzeczowy prac. Właściciel akceptuje proponowany zakres modernizacji.
    4. Zostanie opracowany projekt (wykonuje firma wybrana w przetargu przez Lotnisko) spełniający wymagania określone podczas ekspertyzy. Projekt jest zatwierdzany przez Wnioskującego o odszkodowanie. Ewentualne rozbieżności mogą być rozstrzygane przez sąd arbitrażowy.
    5. Zawarcie Ugody – Lotnisko wykonuje modernizację (firma wybrana w przetargu - renomowane, duża, gwarantująca wysoki poziom jakościowy), a Właściciel zrzeka się roszczeń w przyszłości.
    6. Powyższe postępowanie oparte jest o dobrowolną decyzje wnioskującego.

Sąd arbitrażowy

Lotnisko proponuje rozwiązywanie sporów zaistniałych podczas procedury określania odszkodowania (w metodzie koncyliacyjnej) przy pomocy sądu arbitrażowego. Polubowny sąd arbitrażowy umożliwia szybkie rozstrzygnięcie sporów. Strony korzystające z rozstrzygnięcia sporu przed sąd arbitrażowy, przystępując do sądu zobowiązują się do zaakceptowania wyroku. Lista sędziów sądu arbitrażowego jest niezależna od Lotniska. W tym sądzie spory rozstrzygają biegli z listy określonej przez sąd okręgowy. Nie jest wymagana wpłata (jak w sądzie zwykłym) stanowiąca 5% wartości roszczenia. Propozycja lotniska wynika z chęci zrównoważenia pozycji Osoby poszkodowanej i Portu Lotniczego w ewentualnych sporach.

Ad 2. Mieszkańcy pytają

Okres załatwienia sprawy

Od momentu złożenia wniosku przewidywany jest okres około trzech miesięcy na ustalenie spotkania. Termin ten będzie zależny od ilości wniosków, które zostaną złożone w najbliższych tygodniach. Rozpoczęcie prac modernizacyjnych planowane jest jesienią br.
Wnioski można składać do listopada 2013, co daje rezerwę czasową dla terminu odszkodowań, który upływa w lutym 2014.

Dopuszczalne poziomy hałasu

W dzień 55 dB, w nocy 45 dB w najgorszym występującym przypadku w dowolnym okresie, natężenie wewnątrz pomieszczeń.

Przepisy

Rozporządzenie ministra ds. środowiska i infrastruktury oraz Dyrektywa unijna.

Czy rozpoczęcie ugody uniemożliwia wejście na drogę sądową

Nie, w każdym momencie można zaprzestać ugody i wejść w spór sądowy.

Czy Lotnisko wypłaci rekompensatę za utratę wartości?

Zarząd Lotniska nie przewiduje odszkodowania w formie wypłaty pieniężnej z tytułu rekompensaty utraty wartości, a jedynie wykonanie modernizacji pod kątem akustycznym na koszt lotniska. Przyjęte stanowisko Zarządu nie wyklucza sądowego dochodzenia przez Roszczącego odszkodowania w formie wypłaty pieniężnej, (o ile Skarżący Lotnisko nie skorzystał z procedury koncyliacyjnej).

Czy za hałas w ogródku będą odszkodowania?

Nie. Obowiązującą ustawa nie przewiduje odszkodowań za hałas na zewnątrz pomieszczeń

Jak wykazać szkodę?

Należy określić rodzaj szkody, wykazać związek przyczynowo-skutkowy poniesionej szkody ze źródłem oraz określić wartość poniesionej szkody. Powyższe potrzebne jest w przypadku wstąpienia na drogę sądową.

Sprawa już poniesionych kosztów na "wygłuszanie" - czy możliwe jest uzyskanie zwrotu poniesionych nakładów?

Niestety, nie jest możliwe w ramach przepisów o ustanowieniu strefy OOU. Odszkodowania dotyczą jedynie kosztów poniesionych po dniu 12 lutego br.

"Odszkodowanie" - określenie wprowadzające w błąd!

W potocznym rozumieniu może faktycznie trudno nazwać odszkodowaniem wykonanie modernizacji na koszt Lotniska, jednakże termin ten stosuje Ustawodawca do wszelkich działań wypływających z ustanowienia OOU na rzecz zamieszkujących tą strefę.

Czy nie taniej wypłacić odszkodowanie, zamiast prowadzić indywidualne ekspertyzy i wyceny?

Szacunkowa wypłata odszkodowania nie wchodzi w rachubę ze względu na niemożliwość określenia jej wartości oraz brak możliwości prawnych dotyczących takiego postępowania. Nawet gdyby postępowanie koncyliacyjne kosztowało więcej, to takie postępowanie może być przeprowadzone w świetle obowiązującego prawa.

Co z kwotą 1 mld zl przeznaczoną na odszkodowania wg informacji mediów?

Podawana kwota jest nierealna. Okęcie przeznaczyło na odszkodowania około 70 mln zł ( z czego dotychczas wykorzystano około 17 mln) w Berlinie koszty zamknęły się w około 100 tys Euro (przy ruchu 20-krotnie większym! niż na Ławicy).

Co jest warunkiem wypłaty odszkodowania w formie pieniężnej?

Wyrok sądowy, w oparciu o wycenę biegłego.

Czy klimatyzacja w sypialni w chodzi w zakres prac poprawiających klimat akustyczny?

Każdy przypadek będzie określany indywidualnie. Można sobie wyobrazić sytuację, w której konieczne będzie zastosowanie wentylacji wymuszonej, niekoniecznie klimatyzacji.

Dlaczego lotnisko wybiera firmę do realizacji prac poprawiających klimat?

Przetarg obejmujący większą ilość prac pozwoli wynegocjować niższą cenę za wykonywanie modernizacji. Lotnisko chce wybrać firmę gwarantująca odpowiedni wysoki poziom usług. Przetarg będzie kontrolowany pod kątem ukrytych preferencji przez zewnętrzną firmę (jak wszystkie przetargi Lotniska)

W jaki sposób zostanie określony rzeczywisty poziom hałasu w domu lub mieszkaniu?

W oparciu o tzw. model akustyczny (nie są wymagane pomiary). Metodologia pomiaru oraz informacja, do jakich przekroczeń dochodzi zostanie udostępniona właścicielowi nieruchomości

W jaki sposób zostanie dokonany wybór np okien dźwiękochłonnych (typ, firma)?

Konkretny typ okien zostanie określony podczas ekspertyzy i zostanie zapisany w projekcie modernizacji.

Czy jest możliwy wykup nieruchomości przez lotnisko?

Sądy w Polsce, w szczególności w aspekcie lotnisk cywilnych, nie praktykują wyrażania zgody na roszczenie wykupu nieruchomości przez Lotnisko.

Jak wygląda sprawa budynków budowanych w strefie po 14 lutego br.

Muszą spełniać wymagania dla stref OOU.

Jaką drogą przekazywać wnioski o Porozumienie

Listownie (z dopiskiem OOU) lub osobiście – szczegóły dopiszę. Osobiście do Starego Portu Lotniczego.

Czy jest możliwość uzyskania odszkodowania dla nieruchomości położonej w pobliżu strefy i narażonej na hałas?

Jeżeli uprawdopodobni się przekroczenie norm to Lotnisko wyraża również możliwość wykonania prac modernizacyjnych

Sprawa placówek Rodzinnych Domów Dziecka

Szczegóły w osobistej rozmowie, ze względu na znikomy krąg zainteresowanych.

Dane osoby do kontaktu w sprawie odszkodowań

Pan Bartosz Grochal, Dział Rozwoju Inwestycji, nr tel.: 669654760, lub mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.