festyn5.jpg

Konkurs o grant na dofinansowanie chodnika i ścieżki rowerowej

 

Szanowni Mieszkańcy Ławicy!Foto A.B. 

Informuję, że Rada Osiedla Ławica opracowała i złożyła wniosek konkursowy dotyczący zadania ”Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w alei topolowo-lipowej biegnącej wzdłuż Leśnych Skrzatów”.
Szacunkowy koszt inwestycji to kwota pomiędzy 250 000 zł do 400 000 zł, w zależności od metody kosztorysowania i przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych. Rada Osiedla biorąc udział w konkursie, wystąpiła z  wnioskiem do Prezydenta Miasta Poznania o dofinansowanie zadania w maksymalnej możliwej wysokości wynoszącej 200 000 zł.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku br.
Dziękuję bardzo wszystkim życzliwym osobom, które przyczyniły się do opracowania wniosku konkursowego (niemal 30 stron dokumentacji). Zarządowi Portu Lotniczego Ławica dziękuję za formalną deklaracje partycypacji w kosztach inwestycji, która została zawarta we wniosku.

Andrzej Białas /przewodniczący Rady Osiedla


WNIOSEK  KONKURSOWY Osiedla Ławica (fragmenty)

Budowa chodnika i ścieżki rowerowej
w alei topolowo-lipowej
biegnącej wzdłuż ulicy Leśnych Skrzatów

Podstawowym celem i zadaniem wykorzystania środków finansowych uzyskanych w ramach konkursu „grantowego” jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników pieszych i rowerowych ulicy Leśnych Skrzatów, wzdłuż której biegnie aleja topolowo-lipowa, poprzez wybudowanie w alei ścieżki rowerowej wraz   chodnikiem.
Aleja to istniejąca jedynie na planie rowerowym Poznania ścieżka rowerowa, z której korzystają rowerzyści oraz piesi, jednakże wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych, a to ze względu na nieutwardzoną piaszczysto-trawiastą nawierzchnię. Naturalnie wydeptana ścieżka jest wąska i nierówna – jazda rowerem jest trudna, a wymijanie pieszych wymaga zjeżdżanie na trawę lub odbywa się niebezpiecznie blisko. W przypadku niesprzyjającej pogody, tworzą się kałuże uniemożliwiające korzystanie z dróżki. Jedynie przy dobrych warunkach pogodowych dróżka w alei jest wykorzystywana przez rowerzystów. Piesi nierzadko, podczas złych warunków atmosferycznych są zmuszeni do korzystania z jezdni.
Ulica Leśnych Skrzatów to droga dojazdowa dla całych rzesz rowerzystów miasta Poznania dojeżdżających tędy do Lasku Marcelińskiego oraz dla mieszkańców osiedla Bajkowego dojeżdżających do swoich domów. Obecnie w większości przypadków ruch rowerowy odbywa się samą ulicą, dość ruchliwą i na której, ze względu na dobra nawierzchnię i brak jakichkolwiek ograniczeń, kierowcy często rozwijają dużą szybkość.
W związku z tym chodnik i ścieżka rowerowa w alei topolowo-lipowej zapewni pieszym i rowerzystom bezpieczeństwo, którzy nie będą zmuszani do wykorzystywani jezdni, a będą mogli przemieszczać się aleją topolowo-lipową korzystając z nowo wybudowanego chodnika i ścieżki rowerowej.
W sierpniu 2011 został oddany do użytku stumetrowy odcinek ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem biegnącym w alei wzdłuż ulicy Leśnych Skrzatów od skrzyżowania z ulicą Bukowską, wykonany przy okazji modernizacji ulicy Bukowskiej. W świetle alei utworzonej w tym miejscu przez stare lipy widoczny jest zabytkowy fragment bramy Folwarku Edwardowo, pieczołowicie przeniesionej w całości podczas poszerzania ulicy.
Aleja topolowo-lipowa wzdłuż Leśnych Skrzatów łączy dwa równoległe piesze chodniki ulic Bukowskiej i Brzechwy. Stanowi one jedyne naturalne i przepięknie wyglądające połączenie piesze i rowerowe tych dwóch ulic. Obecnie jest budowana ulica Strzegomska, która posiadać będzie ścieżkę rowerową łączącą się z istniejącą ścieżką rowerową na ulicy Brzechwy. Nowo zbudowana ścieżka w alei stanowiłaby dobre połączenia rowerowe dla ścieżek rowerowych Strzegomska-Brzechwy ze ścieżką z ulicy Bukowskiej. Powstałaby też pętla okalająca Edwardowo lub nawet Edwardowo z terenami do ulicy Bułgarskiej, przydatna dla wrotkarzy.
Ponieważ aleja topolowo-lipowa stanowi dojście do początku osiedla Bajkowego oraz wzdłuż Lasku Marcelińskiego do Osiedla Edwardowo (Poetów) stanowi ona również naturalne miejsce spacerowe dla mieszkańców tego obszaru. Piękno tej alei podkreśla fakt, że stanowiła ona kiedyś drogę dla powozów dojeżdżających do Folwarku Edwardowo. Aleja ta wpisuje się w krajobraz Ławicy, Bajkowego, Edwardowa, jako istotny element historyczny tego rejonu.
Zarząd Zieleni Miejskiej od lat systematycznie uzupełnia naturalne ubytki drzewostanu alei sadząc cenne lipy, co zapewni wieloletnie utrzymanie charakteru tej alei.
Rada Osiedla Ławica wyrażając potrzebę Mieszkańców oraz pragnąc utrzymać przepiękny charakter alei topolowo-lipowej chce wybudować na odcinku około 400 metrów tej alei chodnik i ścieżkę rowerową, tak aby wykorzystując jej piękno i nie naruszając jej walorów przyrodniczych podnieść jej wartości funkcjonalne.. Wybudowany odcinek stanowić będzie kontynuację istniejącego już 100 metrowego odcinka biegnącego od strony ulicy Bukowskiej.